Wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji
12 lipca 2024 r.
Wytwarzanie energii elektrycznej we własnych instalacjach odnawialnych źródeł energii (OZE) rokrocznie zdobywa kolejnych zwolenników. Najpopularniejsze są panele fotowoltaiczne, chociaż rozwój technologii pozwala na korzystanie również z innych rozwiązań. Od mocy zainstalowanego źródła zależy jego kwalifikacja, a tym samym warunki, jakie należy spełnić, by zgodnie z prawem wytwarzać energię elektryczną w odnawialnym źródle energii. Z poniższego wpisu dowiesz się, co należy zrobić, by zostać wytwórcą wykonującym działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji OZE.
Spis treści
Odnawialne źródło energii
Przed omówieniem, na czym polega wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji, wyjaśnić należy kilka pojęć, którymi posługuje się ustawodawca w ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii (dalej jako o.z.e.). Pozwoli to na lepsze zobrazowanie tej materii.
Chociaż OZE kojarzy się najczęściej z wytwarzaniem energii elektrycznej, to jest to pojęcie znacznie szersze. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 ze zm.; dalej jako „u.o.z.e.”) odnawialne źródło energii (OZE) to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otoczenia, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego, biometanu, biopłynów oraz z wodoru odnawialnego.
Wymieniony w powyższej definicji OZE katalog źródeł odnawialnych ma charakter zamknięty, dlatego pozostałe źródła niewymienione w ustawie nie mogą być uznane za odnawialne.
Instalacja odnawialnego źródła energii
Według najnowszej definicji zawartej w art. 2 pkt 13 u.o.z.e. i obowiązującej od 1 października 2023 roku, instalacja odnawialnego źródła energii oznacza instalację stanowiącą wyodrębniony zespół:
- urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła lub chłodu opisanych przez dane techniczne i handlowe, w których energia elektryczna lub ciepło lub chłód są wytwarzane z odnawialnych źródeł energii, lub
- obiektów budowlanych i urządzeń, stanowiących całość techniczno-użytkową służącą do wytwarzania biogazu, biogazu rolniczego, biometanu lub wodoru odnawialnego
– a także połączony z tym zespołem magazyn energii elektrycznej, magazyn biogazu lub instalacja magazynowa w rozumieniu art. 3 pkt 10a ustawy – Prawo energetyczne wykorzystywana do magazynowania biogazu rolniczego, biometanu lub wodoru odnawialnego.
Jak widać w OZE można wytwarzać nie tylko energię elektryczną, ale też ciepło, chłód oraz biogaz, biogaz rolniczy, biometan lub wodór odnawialny.
Mikroinstalacja odnawialnego źródła energii
Mikroinstalacja to zgodnie z art. 2 pkt 19 u.o.z.e. instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.
Do uznania instalacji za mikroinstalację niezbędne jest zatem, by łącznie zostały spełnione przesłanki dotyczące poziomu mocy zainstalowanej oraz napięcia znamionowego sieci elektroenergetycznej, a w przypadku kogeneracji odpowiedniego poziomu osiągalnej mocy cieplnej oraz łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej.
Mała instalacja odnawialnego źródła energii
Mała instalacja odnawialnego źródła energii to w rozumieniu art. 2 pkt 18 u.o.z.e. instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i nie większa niż 1 MW.
By dana instalacja mogła zostać uznana za małą instalację niezbędne jest, by łącznie zostały spełnione przesłanki dotyczące poziomu mocy zainstalowanej oraz napięcia znamionowego sieci elektroenergetycznej. Natomiast w przypadku kogeneracji konieczne jest uzyskanie odpowiedniego poziomu osiągalnej mocy cieplnej oraz łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej.
Wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji
Inaczej, niż w przypadku przepisów dotyczących mikroinstalacji, ustawa o odnawialnych źródłach energii wprost stanowi, że w przypadku małych instalacji mamy do czynienia z regulowaną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 236 ze zm.) działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Przedsiębiorcą jest natomiast osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Pojęcie działalności regulowanej należy także rozumieć na gruncie ustawy – Prawo przedsiębiorców. Jej art. 43 ust. 1 przewiduje, że jeżeli odrębne przepisy stanowią, iż dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeśli spełnia warunki określone tymi przepisami i po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru działalności regulowanej. W tym przypadku jest to rejestr wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji, zwany w ustawie o OZE rejestrem wytwórców energii w małej instalacji.
Wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji jako działalność regulowana
Jak wynika wprost z art. 7 ust. 1 u.o.z.e. wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji.
W drodze wyjątku potraktowana zostało prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego. W takim przypadku nie jest wymagany wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji (art. 7 ust. 2 u.o.z.e.).
W orzecznictwie sądu ochrony konkurencji i konsumentów podkreśla się, że wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji przez dany podmiot, w szczególności przez spółkę kapitałową, polega na obowiązku prowadzenia takiej działalności w sposób profesjonalny, zorganizowany i gwarantujący sprawne działanie przedsiębiorstwa, również w zakresie obowiązków prawnych oraz przestrzegania obowiązujących przepisów. Jako podmiot energetyczny podlega obowiązkom wynikającym z ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji
Rejestr wytwórców energii w małej instalacji oraz rejestr wytwórców biogazu prowadzi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Prezes URE dokonuje wpisu do:
- rejestru wytwórców energii w małej instalacji – na podstawie wniosku wytwórcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji;
- rejestru wytwórców biogazu – na podstawie wniosku wytwórcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie biogazu lub biometanu.
Obowiązki wytwórcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji
Obowiązki wytwórcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji wymienione są w art. 9 ust. 1 u.o.z.e. Wytwórca taki jest obowiązany:
1) posiadać dokumenty potwierdzające tytuł prawny do:
a) obiektów budowlanych, w których będzie wykonywana działalność gospodarcza w zakresie małych instalacji,
b) małej instalacji;
2) posiadać zawartą umowę o przyłączenie małej instalacji do sieci;
3) dysponować odpowiednimi obiektami i instalacjami, w tym urządzeniami technicznymi, spełniającymi wymagania określone w szczególności w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, w przepisach sanitarnych i w przepisach o ochronie środowiska, umożliwiającymi prawidłowe wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji;
4) nie wykorzystywać podczas wytwarzania energii elektrycznej w małej instalacji paliw kopalnych lub paliw powstałych z ich przetworzenia, lub biomasy, biogazu, biogazu rolniczego i biopłynów, do których dodano substancje niebędące biomasą, biogazem, biogazem rolniczym lub biopłynami zwiększające ich wartość opałową;
5) prowadzić dokumentację dotyczącą łącznej ilości:
a) energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji,
b) energii elektrycznej sprzedanej sprzedawcy, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, która została wytworzona z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji i wprowadzona do sieci dystrybucyjnej,
c) zużytych paliw do wytwarzania energii elektrycznej w małej instalacji oraz rodzaju tych paliw,
d) energii elektrycznej sprzedanej odbiorcom końcowym;
6) posiadać dokumentację potwierdzającą datę wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w małej instalacji lub datę jej wytworzenia po raz pierwszy po zakończeniu modernizacji tej instalacji oraz datę zakończenia modernizacji tej instalacji;
7) przekazywać Prezesowi URE sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji zawierające informacje, o których mowa w pkt 5;
8) przekazywać Prezesowi URE informacje, o których mowa w pkt 6, w terminie 30 dni od dnia wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w małej instalacji lub jej wytworzenia po raz pierwszy po zakończeniu modernizacji tej instalacji.
Ponadto wytwórca wpisany do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu pisemnie informuje Prezesa URE o:
1) zmianie danych zawartych w danym rejestrze,
2) zakończeniu lub zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem
– w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych albo od dnia zakończenia lub zawieszenia wykonywania tej działalności.
Na podstawie tych informacji Prezes URE dokonuje zmiany wpisu w rejestrze wytwórców energii w małej instalacji lub w rejestrze wytwórców biogazu i informuje o tym operatora rozliczeń energii odnawialnej.
Wniosek o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji
Wniosek o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub wniosek o wpis do rejestru wytwórców biogazu powinien zawierać:
1) oznaczenie wytwórcy, jego siedziby, adresu i inne dane teleadresowe;
2) numer identyfikacji podatkowej (NIP) wytwórcy;
3) dane osoby uprawnionej do reprezentacji wytwórcy, jej adres lub numer telefonu – w przypadku, gdy taka osoba została wyznaczona przez wytwórcę;
4) określenie rodzaju i zakresu wykonywanej działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji lub działalności gospodarczej w zakresie biogazu lub biometanu oraz miejsca lub miejsc i przewidywanej daty rozpoczęcia jej wykonywania;
5) opis:
a) w przypadku wniosku o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji – małej instalacji, w szczególności określenie jej rodzaju i łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej lub mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu,
b) w przypadku wniosku o wpis do rejestru wytwórców biogazu – instalacji odnawialnego źródła energii służącej do wytwarzania biogazu na potrzeby wytwarzania biometanu lub wytwarzania biometanu z biogazu, w szczególności określenie:
– rocznej wydajności instalacji odnawialnego źródła energii, w której będzie wytwarzany biogaz na potrzeby wytwarzania biometanu, wyrażonej w m3 na rok, lub
– rocznej wydajności oraz mocy instalacji odnawialnego źródła energii służącej do wytwarzania biometanu, w której będzie wytwarzany biometan z biogazu, wyrażonej odpowiednio w m3 na rok oraz w MW;
7) unikalny numer identyfikacyjny instalacji generowany przez internetową platformę aukcyjną, o której mowa w art. 78 ust. 6, o ile został nadany.
Do wniosku o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji dołącza się oświadczenia wytwórcy o:
1) niezaleganiu z uiszczaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie społeczne;
2) zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku i spełnieniu warunków, o których mowa w art. 9 ust. 1, o następującej treści:
,,Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji określone w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii i spełniam warunki określone w art. 9 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy.”; klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Do wniosku o wpis do rejestru wytwórców biogazu dołącza się oświadczenia wytwórcy o:
1) niezaleganiu z uiszczaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie społeczne;
2) kompletności i zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku i spełnieniu warunków, o których mowa w art. 9 ust. 1a pkt 1 i 2, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, o następującej treści: ,,Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru wytwórców biogazu są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie biogazu lub biometanu określone w art. 9 ust. 1a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii i spełniam warunki określone w art. 9 ust. 1a pkt 1 i 2 tej ustawy.”
Oświadczenia, o których mowa w ust. 2 i 2a, zawierają:
1) oznaczenie wytwórcy, jego siedziby i adresu oraz miejsca i datę złożenia oświadczenia;
2) podpis wytwórcy albo osoby uprawnionej do reprezentacji wytwórcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
Rejestr wytwórców energii w małej instalacji jest jawny i publicznie dostępny do wglądu w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki w dziale „Rejestry i wykazy” pod adresem: https://rejestry.ure.gov.pl/
Postępowanie w sprawie wniosku o wpis wytwórcy do rejestru wytwórców energii w małej instalacji
Prezes URE dokonuje wpisu wytwórcy do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub do rejestru wytwórców biogazu w terminie 21 dni od dnia wpływu do niego wniosku o wpis wraz z wymaganymi oświadczeniami.
W przypadku gdy:
1) wniosek o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu nie zawiera danych, o których mowa w ust. 1, lub
2) do wniosku o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu nie dołączono oświadczeń określonych odpowiednio w ust. 2 lub 2a
– Prezes URE niezwłocznie wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
Wzory wniosków Prezes URE opracowuje i udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej URE.
Termin na dokonanie wpisu w rejestrze wytwórców a wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji
Jeżeli Prezes URE nie dokona wpisu w terminie 21 dni, a od dnia wpływu do niego wniosku upłynęło 28 dni, wytwórca może rozpocząć działalność. Po upływie tego terminu wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji będzie odbywać się zgodnie z prawem, nawet jeśli Prezes URE nie poinformuje wnioskodawcy o podjętych działaniach czy wpisie do rejestru. Taka konstrukcja prawna to milczące załatwienie sprawy, znane Kodeksu postępowania administracyjnego. Wnioskodawca w tym przypadku nie musi oczekiwać przez niedający się przewidzieć czas na rozpatrzenie jego wniosku, a z góry może przyjąć, kiedy będzie mógł rozpocząć działalność. Jest to jednocześnie środek motywujący Prezesa URE do szybkiego rozpatrzenia wniosku i sprawdzenia jego kompletności, tak by podmioty niespełniające ustawowych wymogów nie prowadziły tego typu działalności.
Podkreślić należy, że powyższe domniemanie nie dotyczy przypadku, gdy Prezes URE wezwał wytwórcę do uzupełnienia wniosku o wpis nie później niż przed upływem 21 dni od dnia otrzymania tego wniosku. W takiej sytuacji termin 21 dni biegnie odpowiednio od dnia wpływu uzupełnienia wniosku o wpis.
Prezes URE wydaje z urzędu zaświadczenie o dokonaniu wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu.
Jakie są przesłanki odmowy wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji?
Zgodnie z art. 13 u.o.z.e. Prezes URE obligatoryjnie wydaje decyzję administracyjną o odmowie wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu, w przypadku gdy:
1) wydano prawomocne orzeczenie zakazujące wytwórcy wykonywania działalności gospodarczej odpowiednio w zakresie małych instalacji lub działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu biogazu na potrzeby wytwarzania biometanu lub na wytwarzaniu biometanu z biogazu;
2) w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu wytwórcę wykreślono z danego rejestru z przyczyn, o których mowa odpowiednio w art. 14 ust. 1 lub 1a;
3) podmiot wnioskujący o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu nie spełnia warunków, o których mowa odpowiednio w art. 9 ust. 1 pkt 1-3 lub ust. 1a pkt 1 i 2.
Decyzja o zakazie a wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji
Każdy, kogo interesuje wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji powinien pamiętać, by przestrzegać wszystkich obowiązków wynikających z przepisów prawa. W przeciwnym razie Prezes URE ma obowiązek wydać decyzję administracyjną o zakazie wykonywania przez wytwórcę działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji. Ma to miejsce w przypadku:
1) złożenia przez wytwórcę niezgodnego ze stanem faktycznym oświadczenia o niezaleganiu z uiszczaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie społeczne oraz o zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku i spełnieniu warunków z art. 9 ust. 1 u.oz.e.;
2) posługiwania się przez wytwórcę nieprawdziwymi dokumentami, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub 2;
3) nieusunięcia przez wytwórcę naruszeń warunków, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1-3 i 6, w terminie wyznaczonym przez Prezesa URE;
4) naruszenia obowiązków, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 i 5.
Prezes URE wydaje decyzję o zakazie wykonywania przez wytwórcę działalności gospodarczej w zakresie biogazu lub biometanu w przypadku:
1) złożenia przez wytwórcę oświadczenia, o którym mowa w art. 10 ust. 2a pkt 1 lub 2, niezgodnego ze stanem faktycznym;
2) posługiwania się przez wytwórcę nieprawdziwymi dokumentami, o których mowa w art. 9 ust. 1a pkt 1;
3) nieusunięcia przez wytwórcę naruszeń warunków, o których mowa w art. 9 ust. 1a pkt 1, 2 i 5, w terminie wyznaczonym przez Prezesa URE;
4) naruszenia obowiązków, o których mowa w art. 9 ust. 1a pkt 3 i 4.
Przed wydaniem decyzji z powodu nieusunięcia przez wytwórcę naruszeń Prezes URE wyznacza termin do usunięcia stwierdzonych naruszeń. Długość terminu zależy od konkretnego stanu faktycznego sprawy, ponieważ to uznaniu regulatora ustawodawca pozostawił jego konkretne oznaczenie.
Wykreślenie z rejestru wytwórców a wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji
W przypadku wydania decyzji o zakazie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji, Prezes URE z urzędu wykreśla wytwórcę wykonującego działalność gospodarczą odpowiednio w zakresie:
1) małych instalacji – z rejestru wytwórców energii w małej instalacji;
2) biogazu lub biometanu – z rejestru wytwórców biogazu.
Wykreślnie z rejestru powoduje bardzo istotne konsekwencje. Wytwórca, którego wykreślono z rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu, może uzyskać ponowny wpis do danego rejestru nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o zakazie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji.
Ten sam okres zakazu stosuje się do wytwórcy, który wykonywał działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji lub działalność gospodarczą w zakresie biogazu lub biometanu bez wpisu do danego rejestru. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy wniosek został złożony, a od dnia jego wpływu do Prezesa URE upłynęło 28 dni.
W przypadku wydania decyzji o zakazie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji, Prezes URE informuje sprzedawcę zobowiązanego o wykreśleniu wytwórcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji z rejestru wytwórców energii w małej instalacji, w terminie 14 dni od dnia wydania decyzji.
Prezes URE wykreśla wytwórcę z rejestru wytwórców energii w małej instalacji albo rejestru wytwórców biogazu również na jego wniosek, a także po uzyskaniu informacji z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego o wykreśleniu przedsiębiorcy.
Odwołanie od decyzji Prezesa URE
Jak wynika z art. 16 ust. 1 u.o.z.e. od decyzji Prezesa URE o zakazie wykonywania przez wytwórcę działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji oraz o zakazie wykonywania przez wytwórcę działalności gospodarczej w zakresie biogazu lub biometanu, wytwórcy służy odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu ochrony konkurencji i konsumentów, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Postępowanie w sprawie odwołania od decyzji Prezesa URE toczy się według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego o postępowaniu w sprawach z zakresu regulacji energetyki.
Do postanowień wydanych przez Prezesa URE, na które przysługuje zażalenie, powyższe przepisy stosuje się odpowiednio. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zauważyć jednak w tym miejscu należy, że jest przepis mogący wprowadzać w błąd. Otóż zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 266 ze zm.), od decyzji Prezesa URE służy odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu ochrony konkurencji i konsumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Wprost zatem z tego przepisu wynika, że od każdej decyzji Prezesa URE przysługuje odwołanie do sądu ochrony konkurencji i konsumentów, a nie tylko od decyzji o zakazie wykonywania przez wytwórcę działalności gospodarczej w zakresie małych instalacji oraz o zakazie wykonywania przez wytwórcę działalności gospodarczej w zakresie biogazu lub biometanu. Dlatego wyraźnie należy podkreślić, że odwołanie można również wnieść od decyzji Prezesa URE o odmowie wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub rejestru wytwórców biogazu.
Pomoc prawną i reprezentację w sprawach dotyczących wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji oraz związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej w tym zakresie zapewni Państwu Kancelaria radcy prawnego dr Przemysław Zdyb w Szczecinie.
Zapraszam do kontaktu.
powrót